Top

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüz bölgesi güneş, makyaj, kirli hava gibi faktörlere sürekli maruz kalıyor. Bu da zamanla gözeneklerin büyümesini, akne ve siyah nokta çıkmasına, ciltte lekeler oluşmasına neden olabiliyor. Bu problemler iyi bir cilt bakımı yapılmadığı takdirde daha çok yayılıyor ve bakımsız görünmenize neden olabiliyor. Cilt problemleri yaşamamak için günlük bakımın yanı sıra aylık cilt bakımı yaptırarak cildinize bakmalısınız.

Evde Cilt Bakımı

Evde cilt bakımında günlük rutinleriniz olması gerekir. Günde iki kez yüzünüzü temizleyici bir jel veya sabun ile yıkamalısınız. Ardından bir tonikle yüzünüzde biriken kir, makyaj kalıntıları ve yağları almalısınız. Son olarak cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlamak için nemlendirici uygulamalısınız.

Cilt bakımınızı yaparken cilt tipinize uygun ürünler seçmeniz oldukça önemli. Seçtiğiniz ürünleri doğru uyguladığınıza da dikkat etmelisiniz.

Günlük rutinin dışında ayda bir ya da iki kez derin bir cilt bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Evde kendi yaptığınız maskeyi uygulayabileceğiniz gibi hazır satılan maskeleri de uygulayabilirsiniz. Cilt tiplerine göre değişiklik gösteren maskeler arasında siyah nokta maskesi, kırışıklık maskesi gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Profesyonel Cilt Bakımı

Evde yaptığınız bakımların cildiniz için yeterli olmadığını düşünüyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Güzellik merkezlerinde yaptıracağınız profesyonel cilt bakımı cilt tipinizin belirlenmesiyle başlayacaktır. Cilt tipinize uygun bakım yöntemine karar verildikten sonra yüzünüzün temizlenmesine geçilecektir. Bazı merkezler cilt temizliğini yüzeysel ve derinlemesine olmak üzere iki kez yapmaktadır. Yüzünüz temizledikten sonra peeling maske ile cildiniz ölü hücrelerden arındırılacaktır. Ardından yüzdeki gözeneklerin kapanması için işlem uygulanacaktır. Cildi beslemek için cildin ihtiyacına uygun maske ile yüz nemlendirilecek ve son olarak yağ ile yüz masajı yapılacaktır. Cilt bakımının ardından cildiniz hassas olacağı için güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamanız önerilir.

Her güzellik merkezi kendi yöntemiyle cilt bakımı yapsa da genellikle bu işlemleri tekrarlamaktadırlar. Kullanılan yöntem ve malzemeler değişiklik göstermektedir. Cilt 28-30 günde bir kendini yenilediği için profesyonel cilt bakımını ayda bir yaptırmak tavsiye edilmektedir.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki dışarı çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü güneş koruma kreminizi sürmelisiniz. Güne kremini yalnızca yazın değil her mevsim kullanarak güneşin cildinize zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Sigara kullanımı ciltte büyük tahribata yol açar. Sigara kanınızdaki oksijenin azalmasını, vücudunuzdaki C vitaminin yok olmasını sağlar. Cildi besleyen bu iki faktörün yok olması cildinize zarar verir. Sigara kullanmayı bırakarak sağlıklı bir cilde kavuşmak için bir adım daha atmış olursunuz.

Dengesiz beslenme de cildin en büyük düşmanlarından biridir. Gerekli vitaminleri alabilmek için doğal besinlerden tüketmeli, tek tip beslenmekten kaçınmalısınız. Sürekli kilo alıp veren biriyseniz cildinizin elastikiyetini olumsuz yönde etkiliyorsunuz demektir. Cilt sürekli esneyip büzüştüğü için zarar görecek ve bozulmalar başlayacaktır.

Aşırı alkol tüketimi cildin erken yaşlanmasına neden olur. Karaciğer faaliyetlerini kötü etkileyen alkol nedeniyle vücuttaki zehirli maddeler temizlenmez ve cilde zarar verir.

Stres cilde zarar veren diğer etmenlerden biridir. Hayatınızda stresi en aza indirerek cildinize iyi bakabilirsiniz.

Cildinizi tanımadan aldığınız ürünler, birinin tavsiyesiyle kullandığınız ürünler cildinize büyük sorunlar yaşatabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünleri bir uzmana danışmalı, cildinize doğru bakımı uygulamalısınız.

Hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden korunmak pek kolay değildir ancak cildinizi korumak için temiz havaya sahip alanlarda bulunmak, doğru beslenmek hava kirliliğinin yarattığı tahribatı azaltmaktadır.

Son olarak bol bol su tüketerek cildinize iyi bakabilirsiniz.