Top

Doğru Kaş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Yıllar içinde kaşlar dökülür, canlılığını yitirir ve formunu kaybeder. Bu kimi zaman doğuştan kimi zaman dış etkenlerle daha hızlı olabilir. Bu gibi durumlarda canlılığını ve gürlüğünü kaybetmiş kaşlara doğru tasarımı yapmak önem kazanır. Şekli bozuk kaşlara yeni bir kaş tasarımı yaparak olması gereken forma getirmek hem bakışlarınızı değiştirir hem de yüzünüzün daha güzel görünmesini sağlar. Son dönemlerde kaş tasarımı yaptırmak isteyenler tercihini farklı kaş kontürü yöntemlerinden yana kullanıyor. Peki, doğru kaş tasarımı nasıl olmalı gelin daha detaylı şekilde inceleyelim.

 

Doğru Kaş Tasarımı Neden Önemli?

Kaşlar, yüzde en çok dikkat çeken noktalardan ve yüz ifadesi üzerinde belirleyici unsurlardan biridir. Yüzün tamamlayıcısı olarak görülen kaşların doğru şekillendirilmesi ve tasarlanması bu nedenle oldukça önemlidir. Kaş tasarımının doğru olması yüz ifadesini değiştirir, bakışların daha çekici olmasını sağlar.

Kaş tasarımının doğru olabilmesi için yüz ve göz şekline uygun, altına orana dikkat edilerek yapılması gerekir. Yüz için en iyi formu belirlerken gözlerin yüzdeki konumu, iki göz arasındaki mesafe, kaş ve gözler arasındaki uzunluk, göz kapağının yapısı, kaşın kalınlığı gibi unsurlar göz önüne alınmalıdır. Milimetrik hesaplarla yapılan kaş tasarımında kontür uygulaması yapacak uzmanların saydığımız noktalara dikkat etmesi ve işlemi bu doğrultuda gerçekleştirmesi gerekir.

 

Kaş Kontürü Nasıl Yapılmalı?

Kaş kontürü işlemi öncesinde doğru kaş tasarımını yapmış olmak oldukça önemli. Tasarımın ardından kaşa yeni formunu vermek için hangi kaş kontür uygulamasının seçileceğine karar verilmesi gerekir. Son dönemlerde en çok tercih edilen iki farklı kaş kontürü uygulaması bulunuyor; microblading ve pudralama.

Microblading kaş formunun doğallığını yitirmeden, kaşları dolgunlaştırmayı hedefler. Kıl tekniği kullanılan yöntemde kaşlarda bulunan boşluklar tek tek çizikler eklenerek doldurulur. Çizgiler, gerçek kaş kıllarının yönüne göre yapılarak doğallık korunur. Bunun yanı sıra seçilen renge de dikkat etmek gerekir. Kişinin doğal kaş ve ten rengine uyumlu renk tercih edilmelidir. İşlem sonrasında kaşlara bakıldığında çizgiler gerçek kıl kökü gibi görünecektir. Doğal güzelliğinden ödün vermek istemeyenlerin tercihi olan microblading uygulamasında kişi uzmana güvenerek onun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmelidir.

Pudralama yöntemi ise daha buğulu bir görüntü elde edilmesi amaçlanır. Microblading işleminde olduğu gibi boya pigmentleri derinin üst tabakasına bir iğne yardımıyla yerleştirilir. Kontür boyası kaşın tamamına sık iğneleme yöntemiyle uygulanır. Sık iğneleme yöntemi, buğulu görüntünün oluşmasını sağlar. Kaşlara dolgunluk veren bu yönteme başlamadan önce de mutlaka kaş tasarımı yüz ve göz şekli analiz edilerek yapılır.

Son olarak kaş şeklinden memnun olmayanlar, her gün kaşlarına yeniden şekil verenler mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Kaşlarınıza yapacağınız yanlış uygulamayla kaşlarınızı küstürebilir, dökülmesine neden olabilirsiniz. Doğru tasarım ve bakım için kaş kontürü uzmanını ziyaret ederek fikir alabilir, hangi işlemi yaptırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.