Top

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

 

Güzel ve estetik görünmek isteyen herkes kaşlarına ekstra özen gösterir çünkü kaşlar yüz ifadesinin ve bakışların daha etkileyici görünmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle herkes gür, hacimli ve güzel görünen kaşlara sahip olmak ister. Ancak bazı kişiler doğuştan seyrek kaşlara sahipken bazı kişilerin de kaşlarında zamanla seyrekleşme oluşur. Kaşların zamanla seyrekleşerek dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bazı hastalıklar, stres, yanlış yapılan işlem gibi farklı kaş dökülmesi sebepleri bulunur.

 

Kaşlar Neden Dökülür?

Günümüzde birçok kişinin karşılaştığı kaş dökülmesinin onlarca sebebi bulunmakta. Bu sebeplerden bazıları geçici kaş dökülmesine neden olsa da bazıları kalıcı sonuçlar doğurur. Gelelim kaşların dökülmesinin nedenlerine;

Yanlış Kaş Alma: Kaşları belli bir biçime sokarak daha güzel görünmesini sağlıyoruz ancak yapılan yanlış işlem sonucunda kaşlarda küsme yaşanabiliyor. Kaşların küsmesi olarak bilinen bu durum zamanla düzelebiliyor ancak bazen kalıcı bir seyrekleşmeye de sebep olabiliyor. Bu nedenle kaşlarınızı bir uzmana aldırmak oldukça önemli. Kaşlar doğru alındığında bu tarz sorunlarla karşılaşılmayacaktır.

Kaş Kıran: Saçkıran olarak bilinen rahatsızlık kimi zaman kaş, sakal, bıyıkta da görülebilmektedir. Bağışıklık sistemindeki bir sorundan kaynaklanan saçkıran kişilerde aynı zamanda stres ve üzüntüden dolayı kaş dökülmesine de neden olur. Bu duruma da kaş kıran denir. Kaş kıran ile dökülen kaşlar doğru tedavi uygulanarak yeniden kazanılabilir.

Dengesiz Beslenme: Düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok rahatsızlıklardan korunmak mümkün. Yetersiz ve dengesiz beslenme farklı hastalıklara yol açmanın yanı sıra kaş dökülmesi gibi bazı problemler yaşamanıza da neden olur. Vitamin ve mineral deposu yiyecekler tüketerek kaş dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kaş Makyajı: Seyrek kaşlara sahip kişiler daha dolgun ve hacimli görünmesini istedikleri kaşlarını kalem veya far ile kaşlarına büyük oranda zarar vermektedir. Kaşları boyarken kalem ve fırça ile yapılan baskı kaşların dökülmesine neden olmaktadır. Kaşlarına sık sık işlem uygulayan kişiler zamanla kaşlarının döküldüğünü fark edecektir. Kalem veya fırçayı kullanırken daha yumuşak hareketler yapmak gerekir.

Hastalık: Tiroid yetmezliği, guatr, atopik dermatit, ışın tedavisi gibi birçok hastalık kaşların dökülmesine neden olur. Bazı rahatsızlıklar tedavi edildiğinde kaşların yenilenmesi mümkündür ancak kanser hastalarının kemoterapi ve ışın tedavisi sonrası kaşlarının çıkması çok mümkün değildir.

İlaç Kullanma: Sürekli kullanmanız gereken ilaçlar bulunuyor ve ilaca başladıktan sonra kaş dökülmesi problemiyle karşı karşıya kaldıysanız ilacın prospektüsünde yan etkileri kısmını mutlaka kontrol edin. Yan etkilerinde kaş dökülmesiyle alakalı bir uyarı yer alıyorsa hekiminize başvurmanız gerekir.

Yaşlanma: Yaş ilerledikçe saçlarda ve kaşlarda seyrelme görülmektedir. Kaşlarınıza bakım yapmadığınız sürece dökülmenin önüne geçemezsiniz. Kaşlarınıza gereken bakımı düzenli yaptığınız takdirde dökülme sorunuyla karşılaşmazsınız.

Bir cilt problemi olan kaş dökülmesi, dış görünüşü büyük ölçüde değiştirdiği için tedavi edilmesi gerekiyorsa tedavisi aksatılmamalıdır. Geçici bir durum değilse kalıcı makyaj uygulamalarıyla desteklenerek eski formuna kavuşulabilir.