Top

Microblading İşlemi Sonrası Nasıl Bakım Yapılmalı?

Microblading sonrası yaşananlarla alakalı bir sürü yazı okumuş, işlemi yaptıranların yorumlarını dinlemiş olabilirsiniz. Gördüğünüz veya dinlediğiniz olumsuz yorumlardan korkup microblading işlemi yaptırmaktan vazgeçtiyseniz lütfen yazımızı okuyun. Microblading sonrası nelerle karşılaşacaksınız? Neler yapmanız gerekiyor? Size ve cildinize zarar veriyor mu hepsi bu yazımızda!

Microblading Sonrası Yapılması Gerekenler

Öncelikle şunu belirteyim; microblading 1-2 saat süren bir işlem ve işlem sonrasında normal hayatınıza dönebiliyorsunuz. İşlem yaptırdıktan sonra 1 hafta boyunca dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde sorun yaşamaz, süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Kaş kontürü işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

İşlem bittikten 30 dakika sonra kaşlarınızı içme suyuyla nemlendirilmiş bir pamuk kullanarak, cildinizi germeden nazikçe temizleyin. Pamuk üzerinde hiç pigment ve renkli lenf izi kalmayıncaya dek bu işlemi tekrarlayın. Böylece aşırı lenfi temizlemiş olur ve istenmeyen yara oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Cildinizi temizledikten sonra cilt tipinize uygun, sürekli kullandığınız veya işlemi yapan uzmanımızın önerdiği kremle işlem yapılan bölgeyi nemlendirin. Bu prosedürü gün içerisinde 3-5 kere tekrarlamanız gerekir. Şayet işlemi öğleden sonra yaptırdıysanız ve 3-5 kez tekrarlamak için zamanınız yoksa yatmadan önce son defa kaşlarınızı duruladıktan ve kreminizi sürdükten sonra PhiPatch Plaster’ı uygulayın ve bu şekilde uyuyun.

Sonraki 6 gün boyunca artık lenf salgısı olmayacaktır bu nedenle temizlemenize gerek yoktur ancak günde 3-5 kez önerilen kremi sürmeye devam etmeniz gerekir.

İlk 7 gün boyunca kaş bölgesinde koruyucu kremler dışında hiçbir kremi kullanmayın. Makyaj yapmayın özellikle fondöten sürmeyin. Aşırı terlemenizi sağlayacak egzersiz, sauna, yüz masajı gibi aktivitelerden uzak durmalısınız.

Dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

 

Microblading Sonrası Kabuklanma Olur mu?

Microblading sonrası kabuklanma beklenilen bir durum değildir. İşlemden sonra sadece incecik bir iyileşme zarı meydana gelir. Bu zarın oluşması normaldir. İyileşme zarının yarattığı etkiyi azaltmak için de bir hafta boyunca microblading sonrası bakım kremi kullanılır.

Uzmanlarımızın en çok karşılaştığı sorulardan biri de “Vazelin kullanabilir miyim?” oluyor. Microblading sonrası vazelin kullanılabilir ancak işlemi yapan uzmana mutlaka danışmak gerekir. Uzmanımız eğer kullanabileceğinizi söylüyorsa nemlendirici olarak vazelini tercih edebilirsiniz.

Microblading sonrası su kullanımını da dikkat edilmelisiniz. İlk gün yapılan pamukla temizleme dışında işlemli bölgeye su değdirmemelisiniz. Sadece cildi aşırı yağlı olanlar ilk günkü durulama ve krem sürme prosedürüne devam etmeliler. Microblading sonrası banyo yapılabilir ancak kaşların kuru kalmasına dikkat etmelisiniz.

Microblading sonrası soyulma olarak tanımlanan iyileşme zarının kabuklanmaya dönmemesi için ilk bir hafta oldukça önemli dedik ancak 30 gün boyunca dikkatli olmanızda yarar var.

Microblading işlemi yaptırdıktan sonra 30 gün içerisinde güneşlenmeyin, solaryuma girmeyin, lazer terapisi yaptırmayın, kimyasal yüz temizleme ürünleri, meyve asitleri mikro-dermabrazyon ve canlandırıcı faktörler içeren kremleri kullanmayın. İşlemli bölge üzerine lazer tedavisi de yaptırılmamalı. Lazer tedavisi, boyaya zarar verebilir ve yanmaya sebep olarak iyileşme sürecinizi aksatabilir.

Şayet antibiyotik kullanıyorsanız veya hormon tedavisi alıyorsanız boyanın solması daha hızlı olabilir. Bu nedenle güneş kremi kullanmanızı 7 günle sınırlamayarak her gün kullanmaya devam etmelisiniz.

Verdiğimiz bilgiler dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa iletişim bilgilerimizden veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.