Top

Microblading Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler

Seyrek ve hacimsiz kaşlara sahip olan kişiler uzun süre kullanabilecekleri, pratik bir makyaj işlemi yaptırmak istiyorlar ve microblading işlemini tercih ediyorlar. 1-2 saat süren işlemle istedikleri dolgun kaşlı görünüme kavuşuyorlar. Ancak yaptırmaya karar vermeden önce microblading işlemiyle alakalı araştırma yaptıklarında gördükleri olumsuz yorumlardan dolayı vazgeçenler olabiliyor. Eğer siz de onlardan biriyseniz yazımızı okuduktan sonra fikriniz mutlaka değişecektir. Microblading sonrası yaşayabileceğiniz sorunlar ve neler yapmanız gerektiğine dair tüm merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Microblading Sonrası Nasıl Bakım Yapmalıyım?

Microblading uygulaması sonrası yapılması gerekenler neler anlatmaya başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki; microblading 1-2 saat süren bir işlemdir ve işlemin hemen ardından normal hayatınıza dönebiliyorsunuz. İşlem yaptırdıktan sonra ise bir hafta iyileşme süresi bulunuyor. Bu süre zarfında da dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor.  Bu konulara dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamayacak, dolgun kaşlarınızın keyfini süreceksiniz.

Gelelim microblading kaş kontürü yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken noktalara… Öncelikle işlem bittikten sonra ilk 48 saat oldukça önemli. Bu süre zarfında kaşlarınıza dokunmamalı suyla temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz.

İşlem bittikten 30 dakika sonra bakım yapmaya başlamanız gerekiyor. İçme suyuyla nemlendirilmiş bir pamuk yardımıyla cildinizi germeden nazik hareketlerle kaşlarınızı temizleyin. Temizleme işlemini pamuk üzerinde hiç pigment ve renkli lenf izi kalmayana kadar yapın. Bu sayede aşırı lenfi temizlemiş olacak ve kabuklanma, istenmeyen yara sorunuyla karşılaşmayacaksınız. Kaş bölgenizi temizledikten sonra mutlaka uzmanımızın önerdiği veya her zaman kullandığınız nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Kaş temizleme ve nemlendirme işlemlerini gün içerisinde 3-5 kez tekrarlamanız gerekiyor. İşlemi öğleden sonra yaptıranlar için 3-5 kez temizleme işlemi yapmak pek mümkün olmuyor bu durumda da yatmadan önce kaşları son kez temizleyip kremi sürdükten sonra PhiPatch Plaster’ı uygulayıp bu şekilde uyumalarını tavsiye ediyorum.

İşlem yapılan günün ardından 6 gün boyunca artık lenf salgısı olmayacak bu nedenle temizleme işlemine ihtiyaç yok ancak önerilen kremi yine günde 3-5 kez olacak şekilde uygulamanız gerekir. Bu süre zarfında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da koruyucu kremler dışında başka hiçbir kremi kullanmayın. Özellikle makyaj yapmayın, kesinlikle fondöten sürmeyin. Egzersiz, sauna, yüz masajı gibi aşırı terlemenizi sağlayacak aktivitelerden uzak durun. Dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş kremi sürün.

İşlem sonrası 10 gün boyunca aşırı buharlı ve uzun duşlardan kaçının. Deniz ve havuzdan uzak durun.

İşlem sonrasında 30 gün boyunca ise güneşlenmeyin, solaryuma girmeyin, lazer terapisi yaptırmayın, kimyasal yüz temizleme ürünleri, meyve asitleri ve canlandırıcı faktörler içeren kremleri kullanmayın.

 

Microblading Sonrası Kabuklanma Normal mi?

Microlading işlemi yaptırmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de “microblading sonrası kabuklanma yaşar mıyım?” oluyor. Microblading sonrası kabuklanma yaşanıyorsa bu durum normal değildir ve hemen işlemi yaptığınız uzmana danışmanız gerekir. İşlem sonrasında sadece incecik bir iyileşme zarı oluşur. Bu zarın oluşması normaldir ve yarattığı etkiyi azaltmak için ilk bir hafta microblading sonrası bakım kremlerini kullanmak gerekir. İşlem sonrası ilk bir ay dikkatli davrandığınız takdirde kabuklanma sorunu yaşamazsınız.

 

Microblading Sonrası Banyo Yapabilir miyim?

İşlem sonrasında normal hayatınıza hemen dönebilirsiniz dedik ancak dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de microblading sonrası su kullanımı. İlk gün yapacağınız pamukla temizleme işlemi dışında işlem gören bölgeye su değdirmemeniz gerekir. Kaşlarınızı kuru tuttuğunuz takdirde microblading sonrası banyo da yapabilirsiniz.

Şayet aşırı yağlı bir cilde sahipseniz ilk günkü temizleme işlemine devam etmeniz gerekir.

 

İşlem Sonrası Vazelin Kullanabilir miyim?

İşlem yaptıranların merak ettiği bir diğer konuda microblading sonrası vazelin kullanıp kullanamayacakları. Cildi nemlendirmede, yaraların iyileşmesinde etkili olduğu bilinen vazelin işlem sonrasında kullanılabilir ancak işlemi yaptırdığınız uzmana mutlaka danışmanız gerekir. Şayet uzmanımız kullanabileceğinizi söylüyorsa nemlendirici olarak vazelini tercih edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da antibiyotik kullanımı ve hormon tedavisi görenlerle alakalı. Eğer böyle bir tedavi görüyorsanız yaptırdığınız işlemde boyanın solması normale göre daha hızlı olacaktır. Bu durumda güneş kremini kullanmayı ilk bir haftayla sınırlandırmamalı, her gün kullanmaya devam etmelisiniz.