Top

Microneedling Nedir? Nasıl Yapılır?

Cildinizde pürüzsüz ve sağlıklı görünümü yakalamak için dermokozmetik ürünlerini denediniz ancak bir sonuç alamadınız. Çevrenizden aldığınız tavsiyeleri de deneyerek cildinizi yormadan önce sizi hem doğal hem etkili bir yöntemle tanıştıralım. Cildinizi yıpratmadan sizi iyileştirecek, herkesin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği, cilt bakımında en doğal yöntem olarak bilinen microneedling uygulamasını deneyin. Işıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en etkili yolu olduğunu göreceksiniz. Peki, microneedling nedir? Nasıl uygulanır? merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Microneedling Uygulaması Nedir?

Cilt yenileme ve gençleştirme uygulaması olarak bilinen microneedling; ince kırışıklıklar, çizgiler, akne izleri, yaşlanmayla oluşan lekeler, cilt renk değişikliği ve çillerin azaltılması gibi yaşanan sorunların giderilmesi için uygulanmaktadır. İşlem cildin üst tabakasına 0,2 -0,75 mm’lik mikro iğnelerle yüzlerce minik ve görünmez yaralar oluşturularak yapılmaktadır. İşleme başlamadan önce cilde kolajen ve vitaminlerden oluşan yağ sürülür. Cildin ihtiyacı olan bu yağ iğneler sayesinde cilt tarafından daha kolay emilir. Cilt yara aldığını düşünerek işlem uygulanan bölgeyi kendisi iyileştirecektir. Böylelikle cilt doğal yollarla yenilenmiş olacaktır.

Çoğunlukla yüz bölgesine uygulanan microneedling, boyun ve saç dipleri için de tercih edilmektedir. Boyundaki kırışıklıkların giderilmesinde ve saçların dökülmesini önlemesinde ve daha canlı hale gelmesinde de oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Microneedling Nasıl Yapılır?

Microneedling uygulamaya başlamadan önce cilt tipi ve ciltte bulunan sorunların tespiti yapılmalıdır. Bu sayede işlemin nasıl uygulanacağına karar verilmektedir. Ardından cilt temizlenerek işleme başlanır. Cilt tüm dış etkenlerden temizlendikten sonra anestezi kremi uygulanarak kişinin acı duyması önlenir. Kolajen ve vitamin içeren yağ cilde uygulanır ve kişiye özel kullanılan Philings cihazıyla cilt uyarılmaya başlanır. Cildin 0,2 – 0,75 mm derinliğine nüfuz eden mikro iğneler küçük yaralar açarak bölgenin iyileşmesini sağlar.

Microneedling uygulaması ortalama 20-30 dakika sürer. Ciltteki soruna göre işlem 3-4 seans uygulanabilir. Seans aralıklarının ortalama bir ay olması gerekir. İlk seanstan sonra etkilerini göstermeye başlayan işlemden istenilen etki tüm seanslar tamamlandıktan sonra görülecektir.

Doğal yollarla cildin kendi kendisini iyileştirmesini sağlayan microneedling diğer uygulamalara göre daha etkili ve acısız kabul edilir. İşlem öncesinde uygulanan anestezi kremi sayesinde iğnelerin etkisi sızı şeklinde duyulmaktadır. Microneedling sayesinde yaptığınız bakımları azaltacak, cildinize bakmanız kolaylaşacaktır.

 

Microneedling Sonrası Yapılması Gerekenler

Microneedling uygulaması sonrasında ilk 48 saat çok önemlidir. Dikkatli olunmadığı takdirde yüzdeki kızarıklıkların artma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle bu süre zarfında yüzün suyla temas etmemesi gerekir. Cildin neme ihtiyacı olduğu için uzmanın önerdiği nemlendirici kremi uygulamayı ihmal etmemek gerekir.

Cilt tazelendiği için her gün koruyucu güneş kremi mutlaka kullanmak gerekir. Aksi takdirde güneş yanığı olma olasılığı çok yüksektir. Günde en az iki kez yüze güneş kremi uygulamalıdır.

Yaşadığınız cilt sorunlarından etkili ve doğal bir yöntemle kurtulmak istiyorsanız microneedling uygulamasını mutlaka denemelisiniz.